Spotkanie Tomasza Majora z Komisarz Thyssen w/s rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych

W dniu 8 września 2016 odbyło się spotkanie Prezesa IPP Tomasza Majora z Komisarz Thyssen. Podczas półtoragodzinnego spotkania Tomasz Major wyraził w stanowczych słowach swoje głębokie zaniepokojenie kontynuowaniem prac legislacyjnych nad projektem rewizji Dyrektywy 96/71.

„Komisja Europejska ignoruje głos polskiego parlamentu, który wraz z 11 innymi parlamentami spowodował uruchomienie procedury tzw. żółtej kartki. Tym samym Komisja lekceważy los dwóch milionów Polaków, którzy żyją z delegowania.” – przekazał Pani Komisarz swoje oburzenie postępowaniem Komisji Tomasz Major.

„Komisja traktuje Polaków jak dzikich Indian, którzy siedzą w środkowoeuropejskim rezerwacie i można im narzucać prawa nie pytając o zdanie.” – mówił Tomasz Major apelując o więcej transparentności i dialogu z polskimi władzami.

 

„Polski rząd jest w trudnej sytuacji. Zarzuca się (Komisja Europejska, Parlament Europejski) rządowi łamanie konstytucji, rządzenie niedemokratycznymi metodami. Komisja twierdzi, że Polska nie pasuje do Europy. Komisja Europejska traktuje Polskę jak dziecko specjalnej troski, któremu trzeba pomóc. Komisja wie najlepiej, jaki eliksir jest dobry dla schorowanego nieboraka. Aplikuje mu wymyślone przez siebie mikstury. Jedną z nich jest zaostrzenie przepisów o delegowaniu, tak, aby chory (polski przedsiębiorca) zbytnio nie infekował swoją inwencją zachodnich konkurentów. Tego chorego (polskiego przedsiębiorcę) trzeba zamknąć w jego własnej klatce (Polsce) i nie pozwolić poruszać się po zagranicznych rynkach. W kolejce stoją już kolejne eliksiry: przepisy o zabezpieczeniu społecznym. Po nich przyjdzie czas na budżet – schorowanemu dziecku trzeba przyciąć kieszonkowe, bo je i tak zmarnuje lub w najlepszym razie nie wykorzysta. Przed polskim rządem stoją trudne zadania. Politykę europejską należy przedefiniować i prowadzić z wielkim wyczuciem. Nie zazdroszczę polskiej premier i szefowi polskiego MSZ. Myślę, że na szczycie w Brukseli czeka ich sporo niemiłych niespodzianek ze strony europejskich partnerów. Pani Komisarz pokazała wczoraj politykę instytucji europejskich wobec Polski: Polska nie jest słuchana. Wysocy funkcjonariusze KE otwarcie pokazują lekceważenie polskich władz w strategicznych dla Polski kwestiach.” – skomentował spotkanie dla portalu RynekDelegowania.pl Tomasz Major, Prezes Izby Pracodawców Polskich IPP i Prezydent Europejskiej Federacji Pracodawców EEEV.